Článek na vitalia.cz - Jak může pomoci fyzioterapeut na cestě ke štíhlejší postavě?

Začali jste s novým rokem hubnout? Vrhli jste se na běh na běžkách? Či jste začali cvičit doma podle různých videí? Netrpělivě vyhlížíte konec lockdownu, kdy konečně vezmete posilovny útokem? A co na to Vaše tělo? Jak se cítí? Bolí jej něco? Umíte mu dopřát vedle tréninku také péči a odpočinek? Víte, jak se postavit k pohybu, který je u hubnutí nezbytný, když máte artrózu či výhřez ploténky? V mnoha těchto otázkách Vám může pomoci právě fyzioterapeut, aniž jste to možná tušili.

Fyzioterapeut v současné době zdaleka už není odborníkem na zablokovaná záda či regeneraci po ortopedické operaci či u neurologických onemocnění. Má v záloze mnoho nástrojů a metod, jak ovlivnit tělo i duši hlouběji. Pracuje s orgány, fasciemi, samozřejmě klouby a svaly, ale i psychosomatikou a celkově péčí o duši a tělo, dle toho, jak si to klientova situace zrovna žádá. Nyní na začátku roku je mnoho lidí plných odhodlání plnit novoroční předsevzetí a začínají hubnout. Aby hubnutí bylo efektivní a trvalé, nestačí pouze změnit jídelníček. Je třeba zapojit pohyb, kvalitní spánek, ale právě i péči o tělo a duši.

U nás v Namao si zakládáme na komplexním přístupu ke klientovi. Snažíme se vždy hledat příčinu potíží a k jejich řešení přistoupit z mnoha různých směrů. Například u snižování váhy nejprve hledáme důvod, proč klient přibral a proč chce hubnout. Jedině, pokud má správnou motivaci, daří se mu dosáhnout vytouženého výsledku s mnohem menším úsilím a hlavně tou nejpřirozenější cestou, která je mu nejbližší. Jsme klientovi k dispozici na jeho cestě a využíváme všechny naše fyzioterapeutické a celostní metody.

 Co může fyzioterapeut nabídnout v cestě ke štíhlé linii?

  • lymfodrenáž
  • masáže
  • srovnání těla, aby sport byl bezbolestný a zdravý
  • uvolnění svalů a dalších měkkých tkání
  • skrze viscerální terapii urychlit trávení
  • u těch, kteří běhají, či chodí diagnostiku běhu, zlepšení techniky umožní běh téměř každému v jakémkoliv věku

Pojďme se podívat blíže na to, jak jednotlivé metody pomáhají v praxi.

Nejčastěji a hned na začátku využíváme lymfodrenáž, která pomůže s odvodněním, vyčištěním organismu a zlepšení celkové vitality. Zvýší imunitu a poskytne pocit lehkosti. V rámci ní se často fyzioterapeut zmíní o zdravém jídelníčku, který by měl předcházet opětovným otokům a narůstání váhy. Tím se celý proces krásně nastartuje.

Následně navazuje fyzioterapeutický kineziologický rozbor. Ten je velmi důležitý u každého, kdo chce snižovat váhu a začít se více hýbat. V rámci vyšetření se dozvíte, kde má tělo největší slabiny a na co je třeba dávat pozor, ale také to, kde je jeho potenciál a na co je dobré se naopak soustředit. Například mnoho lidí nemůže kvůli bolestem kolen běhat, ale jejich tělo bude mít skvělé benefity ze silového cvičení, které bude šetrné ke kloubům.

V rámci fyzioterapeutické konzultace uvolňujeme blokády, zatuhlé fascie, jizvy, svaly, které brání v bezbolestném pohybu. Mnohdy totiž to, že máte artrózu nemusí znamenat, že nemůžete chodit, běhat či poskakovat na hodině zumby. Často se odstraněním bolestivého řetězce podaří kloubu poskytnout prostor a lépe zapojit svaly okolo něj. A tím se pohyb, který byl dříve velmi bolestivý stane absolutně bezpečným a hladce proveditelným. Tato manuální péče fyzioterapeuta by měla provázet člověka celým procesem snižování váhy. Jelikož mu bude pomáhat udržet svaly optimálně zapojené, dobře se vyrovnat se změnami váhy a těžiště a zachytí včas veškeré procesy, které by mohly vést k bolesti a demotivaci.

Fyzioterapeut také umí pracovat s orgány, což je velmi důležitá součást terapie u hubnoucích klientů. Obzvláště tam, je důležité, aby trávicí systém fungoval dobře. Pokud klienta trápí pálení žáhy, bolesti žaludku, syndrom dráždivého střeva, zácpa apod. je na místě navštívit odborníka, který se věnuje viscerální terapii, která skrze pohybový systém dokáže tyto věci velmi dobře uvolnit. Trávení se zrychlí a s ním i celý metabolismus. Člověk bude lépe pálit kalorie, bude mít správný hlad ve správný čas a hlavně jen rozpozná, nebude jíst z emoční ale z fyzické potřeby těla.

Pak jsou další nadstavbové metody, které ale mohou přinést obrovský užitek. Patří mezi ně zmíněná diagnostika běhu, ájurvéda, psychosomatická konzultace, somatické koučování a mnohé další. Namao je založeno právě na spolupráci jednotlivých odborníků, díky čemuž je celý problém uchopen skutečně komplexně. My využíváme například znalosti ájurvédy, která tvoří obrovský celek nápomocný u nejen u hubnutí, ale u jakéhokoliv zdravotního problému. Terapeut sestaví jednotlivá doporučení, která se týkají jídelníčku, denního režimu, pohybu, spánku. S nalezením motivace a jejím hlubším prozkoumáním pomůže somatické koučování.

A to nejdůležitější nakonec. Mimo vyvíjení úsilí, plnění cílů, držení se nastaveného jídelníčku a tréninkového plánu je velmi důležité umět regenerovat. A tam fyzioterapeut sahá do své kapsy plné relaxačních technik - zejména masáží, ale i dechových a jiných relaxačních cvičení inspirovaných například jógou. Mnoho lidí nabuzených začátkem roku přepálí start celého procesu. Hubnou příliš rychle, neodpočívají a nepečují o sebe. A pak rychle končí a v únoru je úsilí u konce. To vše vychází mimo jiné z neschopnosti vnímat své tělo. Řekla bych, že právě toto je největší úkol fyzioterapeuta. Naučit Vás vnímat své tělo. Poslouchat, co mu dělá dobře - jaký sport, jaký pohyb, která masáž, jaké jídlo apod. Pravidelná práce s takovým odborníkem, pokud se sejdete například jednou za tři týdny, může velmi pomoci v umění naslouchat svému tělu. A jsem si jistá, že bez toho se žádný dlouhodobý proces neobejde. Hlavně tak, aby byl trvalý, postupný a vydrželi jste u něj až do konce. Myslím, že napojení na tělo je stejně důležité jako nalezení příčiny a správného důvodu proč chci hubnout. A s tím samozřejmě i motivace. Věřím, že pak se výsledky dostaví téměř samy.

 Klára Tuzarová

Celostní terapeutka Namao

 Článek i s odkazy na cvičební videa najdete také: https://www.vitalia.cz/clanky/jak-mi-muze-pomoci-fyzioterapeut-na-ceste-ke-stihlejsi-postave/

Zpět na přehled článků