Článek na Vitalia.cz - Metoda Ludmily Mojžíšové

O této fyzioterapeutické metodě již bylo napsáno mnohé. Nicméně stále o ní neví mnoho těch, kterým by mohla pomoci od jejich trápení. O co se tedy vlastně jedná a komu právě může pomoci?

Jedná se o metodu, která pracuje primárně se svaly pánevního dna a jak její název napovídá, vytvořila ji paní Ludmila Mojžíšová. Součástí metody jsou i mobilizace zablokovaných kloubů v oblasti beder, ale i žeber. Tento problém většinou souvisí s neideálním nastavením svalů pánevního dna.

Pánevní dno není jeden sval ale více svalů spojených do takové svalové trampolíny, která je natažena úplně dole v pánvi. Aby to nebylo jednoduché, svaly jsou ještě složeny ze svalových vláken, a ty se z okrajů pánve sbíhají do středu. Nakonec z toho vzniká taková síť připomínající hvězdičku. A tím samotným středem jsou opět svaly, ale tentokrát jsou to kruhové svěrače, které ovládají konečník, močovou trubici a pochvu u žen. Ačkoliv jsou tyto svaly kvůli svému umístění obestřeny lehkým závojem tabu, jsou velice důležité pro fungování naší tělesné schránky ale i vnitřních orgánů. Pánevní dno je základnou našeho trupu, pomáhá ho totiž stabilizovat, abychom mohli volně hýbat končetinami. Ono se to nemusí zdát zřejmé hned na první pohled, ale abyste mohli pohnout paží, potřebujete zpevnit bránici i další svaly uvnitř břicha. A to by zas nebylo možné bez zapojení pánevního dna, které spolu s pánví podporuje nastavení celé páteře. V tuto chvíli je tedy jasné, že pokud pánevní dno nepracuje optimálně, ani rukama nemůžeme hýbat optimálně. A rázem z toho mohou být například přetížené trapézy, bolesti hlavy či jiné neduhy. Další z funkcí pánevního dna se dá odtušit od jeho umístění - ano, fungování pánevního dna přímo ovlivňuje funkci našeho pohlavního i močového systému. V neposlední řadě jsou to také „stresové svaly“, které se mohou reflexně stáhnout při větší psychické zátěži (kdo by neznal rčení „měl jsem strach, až se mi stáhl zadek“).

Ve chvíli, kdy svaly pánevního dna nejsou v optimální kondici, může se to projevit na dalších zřetězených segmentech. Většinou tomu říkáme dysbalance - jedna část svalů pánevního dna je ve velkém napětí, jiná část je oslabena. První část přetahuje druhou, a tím se mění nastavení celé pánve. Podle konkrétní situace se objeví dané příznaky. Například, když je ve velkém napětí řitní svěrač, může to způsobovat zácpu a zřetězeně pak i menší aktivitu břišní stěny, a tím větší prohnutí v kříži a bolesti v bederní oblasti. Opět se zde ukazuje, jak neskutečně komplexní systém lidské tělo je.

Metoda Ludmily Mojžíšové pracuje s těmito svaly dvojím způsobem.

Jedna část metody je pravidelné domácí cvičení. To jednak pracuje přímo se svaly pánevního dna, ale zároveň je chápe globálně v jejich napojení na další svalové skupiny. To znamená, že se protahují svaly podél celé páteře, svaly v oblasti beder, při cvičení se hodně pracuje s dechem i břišním svalstvem. Současně se ale pracuje i přímo s pánevním dnem pomocí jeho vtahování a relaxace, což se můžete naučit pod vedením fyzioterapeutky hned při první návštěvě.

Druhá část metody je přímo ošetření svalů pánevního dna a kostrče. Proč kostrče? Protože na ni se část těchto svalů upíná a je to volné zakončení páteře. Proto ji mohou stažené svaly „přetáhnout“ z ideálního postavení a opět se mohou objevit nejrůznější potíže a bolesti. Dokonce i bolesti hlavy často souvisí právě s takto zablokovanou kostrčí.

Může se stát, že z mobilizace kostrče mají lidé strach, protože se provádí přes konečník.

Nejčastěji se lidé bojí toho:

  • že to bude bolet
  • že jim odejdou plyny
  • že se jim bude chtít na záchod
  • že to nepůjde

Ošetření kostrče je jemné, fyzioterapeutka do konečníku pomocí gelu zasune jeden prst, záhy najde dotykem kostrč a stažené svaly, které protáhne a promasíruje malým tlakem. Je to nejefektivnější a nejrychlejší způsob, jak tyto svaly uvolnit. Celou dobu je klient pohodlně vkleče na kraji lehátka. S terapeutkou po celou dobu ošetření může mluvit, takže jakýkoliv dyskomfort se okamžitě vyřeší. Ze strachů, že během ošetření cokoli uteče, se nemůže nic naplnit, protože je jednoduše tento výstup již obsazený prstem fyzioterapeutky. Po tomto ošetření následují mobilizace zablokovaných kloubů v oblasti beder, žeber, hrudníku a lehké cvičení.

Při ošetření žeber i svalů pánevního dna se jedná o práci v intimním prostoru. Zároveň i témata, která metoda Ludmily Mojžíšové řeší, jsou často velmi osobní a mohou se nás dotýkat i na hlubších rovinách. Důležitá je tedy naprostá diskrétnost a zajištění bezpečného prostoru terapeutkou, aby toto sdílení mohlo v klidu proběhnout.

Rozhodně ale není nutné při každé návštěvě fyzioterapeutky, která využívá tuto metodu, podstupovat ošetření přes konečník! Způsob terapie vždy volí fyzioterapeutka na základě vyšetření všech  potíží a většinou i kombinuje různé fyzioterapeutické metody k docílení ideálního výsledku terapie. A především se na postupu domlouvá s Vámi. Nikdy se neděje nic, s čím byste nesouhlasili. Dokonce jako fyzioterapeutka velmi ocením, když mi v průběhu jakékoli terapie řeknete, co cítíte, nebo co byste potřebovali jinak. Pro všechny fyzioterapeuty je to nápomocné.

Pro koho je tedy tato metoda určena?

Primárně vznikla pro ženy, které nemohly otěhotnět. Ale byla by veliká škoda tuto metodu spojovat pouze s pomocí k těhotenství. Velmi úspěšně totiž pomáhá při zácpě, bolestech hlavy i zad či zablokovaných žebrech. Řeší nejen bolestivou menstruaci, se kterou ke mně ženy často docházejí, ale také poporodní inkontinenci, o které se stále málo mluví, stejně jako o dyskomfortu při sexu a bolestech během styku. Metodu Ludmily Mojžíšové vnímám jako zcela nepostradatelnou při přípravě na IVF, protože se jedná o jinou cestu k miminku, která není pro tělo zcela přirozená, a tak mu touto cestou pomůžeme se na miminko připravit. Stejně tak je skvělé tělo připravit i na celé těhotenství a porod - zejména pokud vnímáme, že si o to nějakou formou samo říká a občas nás někde pobolívá. Žádná metoda, ani tato, nezaručí miminko každé ženě, protože samozřejmě záleží na konkrétní situaci.

Když jsem se o této metodě na škole dozvěděla úplně prvně, nenapadlo mě, že se později stane mou specializací. Ale postupně mě výsledky dosahované s její pomocí natolik okouzlily, že nebyla jiná možnost a metodě Ludmily Mojžíšové jsem zcela propadla. Je fascinující, jak lze relativně snadným a rychlým ošetřením odstranit dlouhodobé úporné bolesti a potíže. Nebo jak lze mnohdy i základními cviky udržovat tělo bez bolesti. A nikdy mne nepřestane fascinovat, jak moc jemně je možné podpořit přirozený vznik nového života.

Věřím, že pokud Vás Vaše tělo dovede až k této metodě a pocítíte ji samy na sobě, budete stejně nadšené, jako jsem já.

Bc. Lucie Červenková

Článek také vyšel na serveru vitalia.cz: https://www.vitalia.cz/clanky/metoda-ludmily-mojzisove-snadne-osetreni-a-cviceni-pomaha-pri-rade-potizi/

Zpět na přehled článků