Jak jizva mění fasciální systém a proč Vás díky ní bolí záda?

Byli jste před 20 lety na operaci slepého střeva nebo na zdánlivě bezvýznamné operaci žlučníku či cysty? Myslíte, že je to už dávno uzavřená kapitola a to, že vás dnes bolí rameno s tím ani náhodou nemůže souviset? Bolí vás bedra a prodělali jste gynekologickou operaci? Může tam být nějaká spojitost? Jakou souvislost má jizva na břiše s bolestí hlavy?

Dříve na našem blogu najdete článek o fasciích, kde jsme psali o tom, jak významnou roli hrají dávné úrazy a operace. A o operacích zejména, respektive o jizvách, které po sobě zanechají, budeme mluvit v článku následujícím. Vysvětlím, co taková jizva pro tělo znamená, jak moc může způsobit následně bolest kdekoliv na těla. A podíváme se i na to, co jizva udělá s fasciálním systémem, komplexním a v současné době intenzivně zkoumaným systémem ovlivňujícím sebemenší pohyb.

Jak už víte, díky fasciím v těle všechno souvisí se vším. Nejprve tedy malé opakování. Fascie je systém obalů svalů, který nikde nezačíná a nikde nekončí. Tvoří 3D síť vašeho těla. Mají dvě vrstvy, které proti sobě musí klouzat, aby se síly mohly přenášet z jednoho konce těla na druhý. Každý zásah do pohybového systému, kterým může být vyvrknutý kotník, chronická bolest žlučníku, reflux a nebo právě operace tlustého střeva, tuto kluznost naruší. Pak nastupuje umění fyzioterapeutů, masérů, rollerů, které by měli být schopni tuto kluznost obnovit. Nově je v České republice dostupná metoda fasciální manipulace, která na tuto tkáň působí velmi specificky a v kontextu vašich zranění a operací.

Málo se mluví o pooperační péči o jizvu, o tom jak moc zásadní roli tato péče hraje. Málokoho napadne, že jizva po laparoskopii, která se zdá na první pohled úplně maličká, by nějak mohla působit na svaly či klouby. Ve skutečnosti je taková jizvička otvor do dlouhého tunelu, procházejícím vaším tělem. A už vůbec vás nenapadne, že bolestem zad by mohlo pomoci minutu denně masírovat vaší roky starou jizvu.

Jizva prostupuje všemi vrstvami kůže, podkožního vaziva, tuku i svaly. Jak se hojí, vznikne v každé vrstvě nepohyblivý kousek tkáně, přes který se pohyb umí nadále bez problému šířit. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy jizva přiroste k hlubším tkáním, a ty se díky tomu přestanou hýbat. Toto se týká i fascií, které tak ztratí kluznost. Pohyb se nebude přenášet. Tento ztuhlý bod ve fascii se, díky její nekonečnosti, bude šířit dál tělem. Zde vysvětlení toho, proč vás může po gynekologické operaci bolet například rameno. Jizva způsobí zatuhnutí fascie, dvě vrstvy se k sobě přilepí a nekloužou. Pokaždé, když budete chtít zvednout ruku, pohyb se bude dít nepatrně jinak. Čímž vznikne přetížení ramene, které postupem času může začít bolet. Stejně to funguje i jinde v těle. Každá jizva omezí hybnost. Je třeba ji uvolňovat, rozmasírovávat, a to i po těch 20 letech. Může překážet optimální funkci orgánů, a například tak způsobovat zácpu či bolestivou menstruaci nebo zmíněný reflux, pálení žáhy atd.

Jak poznám jizvu, která může způsobovat problém?

 • je bolestivá
 • v daném místě cítíte, že je kůže tvrdší
 • klade odpor, je tuhá
 • je vám nepříjemné se jí dotýkat
 • občas vám její okolí zčervená či jinak změní barvu
 • neklouže volně po kůži a nelze od ní oddělit, je k ní jakoby přilepená, když po ní přejedete dlaní, cítíte drhnutí, tvrdost a odpor

Jak poznám jizvu, která je zhojená a nezpůsobuje žádné potíže?

 • je rovná, čistá a měkká
 • dobře jste o ni po operaci pečovali (to znamená i několik měsíců po operaci)
 • občas ji masírujete dodnes
 • její okolí je klidné, volné
 • necítíte žádný odpor kůže, když se ji dotýkáte

Co mám dělat, pokud zjistím, že mám jizvu, která není dobře zhojená?

Rozhodně ji přikládat větší důležitost, i když už je roky stará. Nikdy není nic ztraceno! Vždy je možné začít jizvu masírovat. Čím bude starší, tím bude potřeba jít více do hloubky. Masáží zvýšíme prokrvení a postupně ji můžeme oddělit od jednotlivých tkání. Navštívit fyzioterapeuta je určitě dobrý nápad. Jednak uvolní jizvu v místě a druhak zhodnotí, jak ovlivňuje okolní tkáně či tkáně vzdálené. Může uvolnit hluboké srůsty, které díky ní vznikly. A následně zvolí terapii a poradí vám, jak o ni pečovat doma.

Jak může fasciální manipulace pomoci s terapií zatuhlé jizvy?

Fasciální manipulace obnovuje kluznost dvou vrstev fascií napříč tělem. Tedy cíleným vyšetřením zjistíme, jak jizva změnila vaše pohybové stereotypy a fascie celkově. Ošetřením specifických bodů obnovíme pohyblivost fascií a navrátíme pohybové stereotypy do původního stavu. Současně s fasciemi se obnoví hybnost jizvy.

Vždy je tedy potřeba pracovat nejen s jizvou jako takovou, ale v kontextu celého těla a toho, co v něm jizva natropila, jak změnila vaše pohybové vzorce a tím napětí jednotlivých svalů, zatuhlost kloubů apod.

Článek také vyšel na serveru Vitalia.cz.

Zpět na přehled článků