Článek pro časopis Run - Jaký dopad mají nemoci na Váš pohybový aparát?

Trochu Vás škrábe v krku, máte rýmu a bolí Vás hlava? Vyběhnout či nevyběhnout, toť otázka. Přeběháte to? Nadýcháte se vzduchu, zapotíte se a všechno to ze sebe dostanete? Nebo si naopak virózu zhoršíte, tělo nestihne zregenerovat a o to to vše bude horší?

Jaký dopad má viróza na pohybový systém? Jak dlouho a jak se v něm může držet? Téma velmi široké, tak se podíváme, kam nás zavede.

Je nemoc náhoda?

Žádná nemoc, úraz, bolest či operace se neděje jen tak, bezdůvodně. Tělo má velmi dobrou adaptační schopnost. Velmi dlouho vydrží jet na plný plyn, nemusíte mu věnovat nijak speciální péči, maximálně občas zajet na výměnu oleje. Ale pak najednou po několika letech tak úžasného fungování toho začne mít dost a zastaví, či dokonce zařadí zpátečku. A proto je potřeba přistoupit ke všemu, co se ve Vašem těle děje zodpovědně. Neznamená to nutně, že s každou rýmičkou automaticky zalehnete do postele a dlouhé dny čekat, než to přejde. Ale tak, že každá taková událost Vás zavede k všímavému přístupu k vašemu tělu i duši. Ten bych si představovala tak, že se zamyslíte, proč došlo k zvrtnutému kotníku, angíně, covidu či jakékoliv jiné nemoci. Většinou zjistíte velmi zajímavé věci. Příčina je vždy složená z kombinace několika faktorů -  únavy, dlouhodobého přetěžování se, stresu či žití v rozporu s inteligencí vlastního těla a intuice. Opravdu se snažte brát nemoc jako zprávu těla vaší hlavě o tom, že jede na plný plyn a už došlo palivo. Nemoc tělo volí jako jedinou možnou strategii, jak si vás získat na svou stranu. A vy byste se měli vydat na cestu s ním, a to vedle něj, nikoliv před ním.

Zápasíte s nemocí, co teď?

Když už tedy s nějakou tou chorobou zápasíte, doporučuji jediné - klid. Opravdu je potřeba tělu dopřát, a u maličké virózy to může být skutečně maličký, čas na regeneraci. Zároveň je ale třeba brát každého člověka jako speciální bytost, která má odlišené potřeby. Parťák potřebuje na vykurýrování virózy týden a Vy třeba 3 dny. Obecné pravidlo je, že rozhodně nevybíháte s teplotou přesahující 37,5 st. Pokud máte za sebou vážnější infekci, tak doporučuji počkat po skončení akutních příznaků alespoň 3 dny. A pokud se budete cítit dobře, teprve pak vyběhněte na 30 min lehkým všímavým klusem s respektem ke svému úžasnému přístroji, který to tak krásně zvládl, ale teď potřebuje péči. Hlavně proto, aby se nemoc za pár týdnů nevrátila.

Já jsem byla zvyklá hodně chřipeček apod. přeběhat. Vlastně, jsem blázen a běhala jsem dokonce i se zápalem plic. Nicméně od té doby, co studuji ájurvédu a pochopila jsem lépe, jak tělo funguje, vidím, jak velkou jsem dělala chybu. Hlava chce, chce dodržet plán. Nicméně tělo dává jasnou stopku. A to, že jdu běhat nemocná a nic se mi v danou chvíli nestane a nemoc se nerozjede, neznamená, že si tělo tuto informaci neuloží. Uloží a v budoucnu mi takové zacházení vrátí a to v několikanásobně větší síle. Proto se teď pokouším oželet moje cíle, plány a prostě nejít běhat, když jsem unavená, mám rýmičku nebo mě jen trochu bolí hlava. Vím, že tělo s něčím zápasí, a aby se vyléčilo co nejdříve, je potřeba, abych jej nezatížila čímkoliv dalším. Pokud mu tam lupnu, byť výklusovou desítku, vrátí mi to. Nezregeneruje, bude v nerovnováze, která se mým dalším hektickým způsobem života ještě zvýší. A pojedu si ve svém začarovaném kruhu, který mě jednou dostane do postele na mnohem déle, než bych si přála.

Tedy berte nemoc jako informaci a dopřejte tělu ten (samozřejmý) luxus, že necháte tuto informaci doplout. A budete se řídit tím, co říká. Jedině tak předejdete jakýmkoliv komplikacím v budoucnu, i když teď byste určitě s teplotou či kašlíkem bežet zvládli, já vím. Nestojí to za to. Berte ten čas jako prostor pro regeneraci svalů, imunity…Takové ztišení byť uprostřed sezóny může ve výsledku znamenat mnohem lepší výsledky, než kdybyste jeli dál jako ďasi.

Jak se podepíší infekce na pohybovém aparátu?

Krátkodobá nemoc, která trvá do týdne se nijak závratně na svalech a kostech neprojeví. Vědecké studie říkají, že pokles výkonnosti je znát po 10 dnech bez tréninku (jedná se asi o 5% snížení výkonnosti srdce a plic), svalová síla se snižuje tak, že to poznáte, až po 3 týdenní pauze. Samozřejmě čím větší trénovanost, tím je pokles pomalejší. A platí, že dvojnásobek doby pauzy bychom měli počítat následně pro obnovu sil po návratu. Tedy pokud jste vyléčení první týden by měl být úplně výklusový, další na 50% úsilí, třetí týden na 70% a pak zkuste zvýšit na 90%. Pokud se v jakémkoliv kroku necítíte dobře, vraťte se o stupeň níž. 

Teď tedy k jednotlivým potížím, které tyto nemoci provází a mají vliv na pohybový systém.

Kašel

Pokud trvá déle jak týden, může způsobit bolesti v oblasti hrudního koše vlivem přetížené bránice a nádechových svalů. Vyplatí se trénovat hluboký, dlouhý dech do oblasti břicha. Pokud způsobil bolesti mezi lopatkami, velmi nápomocná je pozice střechy z jógy, A pokud se cítíte celí zbití, není vůbec od věci si asi po týdnu od vymizení příznaků zajít na masáž.

Ležení v posteli

Často už jen to, že celé dny ležíte způsobí bolesti zad. Je opravdu dobré, když na to máte sílu měnit pozice, postele, chvíli sedět apod. A než se vrátíte k běhu, doporučuji prvních pár dnů po nemoci cvičit lehká cvičení - velmi jemnou jógu či speciální rehabilitační cviky, které máte od svého fyzioterapeuta.

Horečka a změna biochemie krve

Chemické procesy, které se v těle v takových situacích dějí, s sebou nesou změny, které se projeví na výkonnosti. Zvýšená teplota, která trvala delší dobu rozhodně může vyústit v několik prvních výběhu s vyšší tepovou frekvencí, než v daném tempu míváte. Určitě se řiďte vlastním pocitem, jak moc běhat a jak moc v prvních dnech kombinovat běh s chůzí. A nebojte se, vše se brzy zase srovná a vrátí do původních super rychlých kolejí.

Držení těla

Nemoci ovlivňují vaše držení těla. To se následně může přenést i do běhu. Většinou lidé mají tendenci si zavírat hrudník směrem dovnitř. Místo vytahování se za hlavou jakoby zapadají do země. To vše přetěžuje svaly v oblasti šíje, beder a následně může způsobit těžkopádný běh, bez aktivního a správného použití paží. U dlouhodobých nemocí doporučuji konzultovat změnu držení a jeho nápravu s fyzioterapeutem.

Únava, změna jídelníčku a celkový útlum

Tato okolnosti s sebou nesou zpomalení, potřebu klidu. Neměli jste tolik chuť k jídlu a většinou výživa nebývá rozhodně stoprocentní. A je to dobře, tělo by mělo věnovat výhradně vyléčení se, nikoli trávení těžkého jídla. Moudrost těla je neuvěřitelná! Ve svalech a dalších tkáních se nahromadily odpadní látky. Tělo i duše potřebuje čas na návrat do plného procesu. Doporučuji za 3 týdny po nemoci zařadit i lymfodrenáž. Je to úžasný pomocník v posílení imunity a skvěle funguje na otoky.

Závěrem

Z vlastní zkušenosti vím, jak je lákavé nemoci přecházet a nevěnovat jim pozornost. A mladý silný organismus to bez problémů zvládá. Ale teď si uvědomuji, že nemoc je prostor pro ztišení, který bychom měli vyslyšet. Beru je pozitivně, pokud jsou lehké, je to úžasný prostor, kdy si konečně můžeme něco uvědomit a třeba i na svém způsobu života změnit. Jakákoliv takto vyléčená choroba bude vyléčená jednou pro vždy. Naopak vše přechozené a nevyléčené se nám může vrátit v podobě mnohem horší. 

Velké infekce jako je borelióza, monunukleóza apod. si vyžadují, jak se mi v praxi opakovaně potvrzuje, komplexní přístup. A hledat příčinu mnohem hlouběji než ve špatném vajíčku či nakaženém klíštěti. Mnohdy je třeba upravit jídelníček, zapracovat na lepší regeneraci, změně denního režimu nebo třeba prohloubit každodenní duchovní praxi… Ale o tom až někdy příště.

Aneb nemoc je kámoš :)

Vaše Klára

Zpět na přehled článků