Senzomotorická stimulace aneb jak na zdravá a funkční chodidla?

Chodidlo má obrovský vliv na celé Vaše tělo. Nejen na muskuloskeletální systém, ale také na funkci orgánů i psychiky. Lze jej ovlivnit mnoha přístupy. Dnes si ukážeme, jak mu můžete pomoci právě Vy sami. 

Senzomotorická stimulace (proto zkratka SMS) je systém cvičení na neurofyziologickém podkladě. Hlavním cílem je obnova zapomenutých pohybových vzorů, které jsou pro naše tělo přirozené a tělo při nich vydává minimum energie. Úkolem cvičení je zvýšit přenos informací z našich receptorů do mozku, který zpětně ovládá naše svaly a aktivuje naše původní a geneticky dané vzpřimovací mechanismy.

SMS je velkým pomocníkem při bolestech zad, kolen, kyčlí, různých poruchách rovnováhy, ale dá se také velmi dobře využít jako kompenzace u sportovců či preventivně pro zlepšení fyzické i psychické kondice. Díky SMS dokážeme ovlivnit běžné denní aktivity, jako je sed, stoj nebo chůze. A to vše na podkorové úrovni našeho mozku, tedy bez naší volní kontroly. Cvičení může být i velmi zábavné, protože využívá různých rehabilitačních pomůcek - čočky, bosu, blackroll, míče a trampolíny.

Zdravá a vnímavá chodidla = stabilní a vyrovnané držení těla.

Připravili jsme pro Vás cvičení, která Vám pomohou Vaše chodidla uvolnit, posílit a "zvědomit". 

Cvik č. 1

V přípravné fázi chodidlo uvolníme v oblasti příčné a podélné klenby masážním ježkem či tenisovým míčkem. Projížděte jím nohu všemi směry, hrajte si s mírou tlaku.

Cvik č. 2

Poté si uvědomíme kontakt chodidla se zemí a několik opěrných bodů - pod palcovým a malíkovým kloubem a pod patou. Další fází je nácvik tzv. malé nohy. Jde o zkrácení a zúžení chodidla v podélné a příčné ose s nataženými prsty.

Cvik č. 2

S nácvikem začněte vsedě. Pata směřuje kolmo k zemi a je pevně na místě. Přední část nohy začneme pomalu přitahovat dozadu, směrem k patě. Vzniká nám tak prostor mezi nadlehčeným středem chodidla a zemí. Chvíli v pozici setrvejte a zase uvolněte. Mlžete opakovat několikrát. 

Cvik č. 3

Zvědomte chodidlo následujícími pohyby - rotahujte prsty, zvedněte palec oproti prstům, prsty oproti palci (tedy palec leží na zemi, zbylé 4 prsty jsou zvednuté a naopak).

Cvik č. 4

Posaďte se na paty, nárty dejte pod sebe. Je důležité udržet paty u sebe, aby se nerozjely. Vydržte několik minut. Následně překlopte nohy na špičky. Paty opět udržte u sebe. Prociťte protažení a vydržte opět několik minut. Nakonec propleťte chodidla tak, že vložíte nárt jednoho chodidla do druhého. Posaďte se na ně. A jemně kružte pánví, čímž promasírujete měkké tkáně spodního chodidla. Pozici chodidel po chvilkách pozměňte, abyste uvolnily jeho různé části. 

Výše zmíněné cviky jsou nejefektivnější pro mobilizaci kloubů a svalů plosek. Umožní chodidlům se zapojit do chůze i běhu. Když jsou chodidla tuhá, tak nikdy nemůžou tlumit došlap, a efektivně celé naše tělo nést tak, aby krok byl lehký a bezstarostný a spolu s nimi i Vaše duše :-)

Pokud si s provedením cviků nevíte rady, navštivte náš instagramový profil, kde se brzy videa a fotky všech zmíněných brzy objeví. 

Zpět na přehled článků