Vznik celulitidy ovlivňují fascie!

Trápí Vás pomerančová kůže? Už jste vyzkoušeli nejeden krém, nástroj na automasáž či jiný zkrášlovací prostředek, který jí Vás má s jistotou zbavit? A věděli jste, že její vznik ovlivňují i fascie? Jakým způsobem? A co tedy dělat pro to, aby ji dále nezpůsobovaly? 

Celulitida má mnoho příčin a různé mechanismy vzniku. Trápí skutečně velké procento žen v populaci, které se s ní často těžko vyrovnávají. Omezuje je na sociálních kontaktech, některé si kvůli ní neobléknou sukni, některé by v životě nejeli na dovolenou k moři. V našem terapeutickém centru jsme postupem času došly k tomu, že ruku v ruce s lymfodrenáží, ošetřením fascií, diagnostikou jídelníčku, pohybového režimu a jejich úpravy, je nezbytné s našimi klientkami pracovat na přijetí tohoto procesu jako součást života ženy a nebojovat s ním. Přijetí vlastního těla ve všech etapách života je pro nás v rámci léčebného procesu vždy na prvním místě. Nicméně i tak samozřejmě děláme vše proto, aby se ženy cítili dobře ve svém těle - zdravě, krásně, plné energie a síly. A proto zkoumáme všechny možné cesty, které k tomu mohou přispět. Práce s fasciemi je jedna z cest, které pomáhají redukovat vzniklou “pomerančovou kůži” nebo ji přímo předchází. V následujícím článku vysvětlím, jak tento proces vzniká, jak souvisí s fasciemi a jak s tím vším může pracovat fyzioterapeut.

Celulitida jsou změny na podkožním vazivu a tukové vrstvě, které vytváří ďolíčky na povrchu kůže. Nejčastěji se s ní setkáváme v oblasti pánve, stehen a břicha. Potýká se s ní většina žen. Tukové buňky mění svůj tvar, jsou vytlačovány na povrch, čímž se tvoří tyto estetické nedokonalosti. V místě je mimo jiné omezen průtok krve a lymfy. Důvodů, které stojí za jejím vznikem, je nespočet - dědičnost, strava, toxiny, sedavé zaměstnání, dlouhé stání nebo hormonální změny či těhotenství. A proto i její řešení musí být v první řadě komplexní. Sebelepší peeling či jakákoliv jiná kosmetická procedura nevyřeší celulitidu nadobro, včetně její příčiny. Také je nutno upozornit na to, že s ní můžeme bojovat jen do určité míry. A jak píšu výše, vše jde ruku v ruce s přijetím svého těla, jeho uvědoměním a oceněním. Nicméně je dobré se podívat na to, jak žijete, jak jíte, pijete, hýbete se a přemýšlíte sami o sobě. V praxi fyzioterapeuta je celulitida víc než častým tématem. V Namao k ní přistupujeme nejčastěji metodou ošetření fascií a lymfodrenážemi. A tyto dvě možnosti doplňujeme komplexním psychosomatickým či ájurvédickým poradenstvím.

Jak fascie souvisí s pomerančovou kůži?

Fascie mají dvě vrstvy, povrchovou a hlubokou. Pokud proti sobě vzájemně nekloužou, nastává problém, jak hlouběji ve svalech, a tedy pohybovém aparátu, tak povrchově na kůži. Právě změny v oblasti povrchové fascie přispívají ke vzniku celulitidy. Dnes existují ve fyzioterapii metody, které dokáží velmi cíleně s touto vrstvou pracovat. A jsou neustále posouvány kupředu, znovu a znovu podrobovány výzkumu.

Jednou z nich, kterou velmi rádi využíváme v Namao, je ošetření fascií. Tato metoda dokáže uvolnit tukové buňky, které klesají do hlubších vrstev kůže, kam patří, a nevytváří tak nerovnosti na jejím povrchu. Ukazuje se, na základě výzkumů, že taková práce s fasciemi zjemňuje jednotlivé vrstvy kůže, zpevňuje ji, posiluje její vlákna, čímž celou pokožku vypíná. Fascie ošetřujeme vždy komplexně po detailním vyšetření, kdy bereme v úvahu anamnézu zranění, operací, veškerých onemocnění a dalších zdravotních událostí klienta. Lze tak léčit nejen bolest pohybového aparátu, ale také potíže s dechem, trávením atd. Pole působnosti metody je široké a jde opravdu do hloubky. V poslední době ji využíváme pro zmírnění otoku, celulitidy a dalších kožních a vazivových změn. Terapii celulitidy ošetřením fascií je dobré podstoupit v týdenních intervalech po dobu 4-8 týdnů. Doprovázena musí být úpravou životního stylu, klient by měl zařadit pravidelný a vhodný pohyb a k celému procesu patří pomoc terapeuta klientovi s přijetím a citlivějším vnímáním vlastního těla. Tak, abyste jej lépe cítili a byli schopni mu dát, co potřebuje. Po této kůře je dobré pokračovat v úpravě životního stylu a celý proces opakovat nejpozději za půl roku. Osvědčuje se nám kombinovat metodu ošetření fascií s klasickou lymfodrenáží. Vznikne tím velmi intenzivní terapeutické období na několik týdnů. Snažíme se, aby je klienti toto brali jako takový dárek pro své tělo, kdy o něj pečují, učí se, jak s ním pracovat, aby po jeho ukončení mohli celý proces podpořit vhodným bytím ve svém těle, dobře jedli, hýbali se, přiměřeně pracovali a dostatečně odpočívali.  Či je možné terapii rozdělit na dvě části, nejprve rozpohybovat lymfu lymfodrenáží (3 týdny, v každém týdnu 2 návštěvy) a následně se vhrnout do hlubších vrstev za pomocí práce s fasciemi (další 3 týdny s jednou návštěvou).

Mimo to je možné fascie uvolňovat rollerem. Tato hluboká, plošná masáž má velmi podobné účinky těm, které mají ruce terapeuta. Samozřejmě není tak cílená a individuální, ale i tak u celulitidy velmi nápomocná. Doporučuji takovou automasáž provádět alespoň 5 minut každý den. Plošně rozklouzává obě vrstvy fascií, zlepšuje jejich posunlivost a tedy umožňuje uvolnění tukových buněk. Stejně dobře jako na celulitidu pomáhá na zatuhlé svaly, doporučujeme ji všem běžcům a sportovcům, ale i těm, kteří sedí dlouho u počítače. Skvěle poslouží celkové regeneraci.

Tímto článkem jsem se mimo jiné snažila vysvětlit, že problém s “pomerančovou kůži” není jen problém tloušťky, jídla, dědičnosti a podobně. Ale velmi úzce souvisí s tím, jak o sobe žena (většinou se problém týká žen) přemýšlí, jak se vnímá a jak přistupuje ke svému tělu. Tedy to, že ji umíme léčit fasciemi, což je méně známý nástroj nežli lymfodrenáž, ji léčíme vždy komplexně, s náhledem na celý život klienta.

Článek vyšel na serveru Vitalia.cz.

 

 

 

Zpět na přehled článků