Bolest paže po očkování? Víme, jak na to!

Co se děje s Vaším tělem po vakcinaci? Proč někdy dochází k tak bouřlivé reakci v oblasti vpichu? A co na to skutečně pomůže? 

V místě vpichu dochází k lokální zánětlivé reakci, absorpci očkovací látky a reakcí tkání na tyto pochody může být právě bolest. Bolet může jedno místo či celá paže, je to naprosto normální. Objevuje se zpravidla do týdne po aplikaci. Projevuje se píchavou bolestí, zčervenáním v okolí vpichu, občas s iradiací bolesti do prstů, otokem paže či horkostí kůže.

Vakcína je vpravení viru do těla, který reaguje imunitní reakcí. Tím se učí virus rozpoznat a adekvátně na něj reagovat. Imunitní buňky produkují protein, o němž si tělo myslí, že musí být zničen. Bojuje s ním. Projevem tohoto boje je právě bolest paže, únava, veškeré chřipkové projevy atd. Výsledkem pak ale je to, že pokud se následně potkáme s virem COVID19, naše tělo už na něj bude odpovídat mnohem lépe a efektivněji. Nemoc tak nebude mít vážný či žádný průběh.

Všechny tyto projevy těla na očkování (jak lokální, tak celková) jsou žádoucí. Vykládejme si je tak, že náš imunitní systém pracuje, jak má.

Ovšem, abychom ústup bolesti urychlili, jsou jistě možnosti, kterými si lze pomoci.

Patří mezi ně:

  • stlačování a chlazení místa vpichu ledovým obkladem
  • pohyby paží - kroužky, dávání paží nad hlavu - čím častěji tím lépe, stačí 5-10 pohybů každou hodinu
  • nesteroidní protizánětlivé léky např. Ibuprofen

Rozhodně nedoporučuji žádnou extrémní zátěž - cviky s oporou o dlaně, zvedání závaží apod. Stejně jako pro celé tělo, tak pro lepší vstřebávání očkování přímo v místě vpichu platí, že je lépe tělo nezatěžovat - naordinovat si první tři dny klidovější režim, jíst lehkou stravu ( v současném letním období lze doporučit čerstvé saláty a ovoce) a nepít alkohol. Masáž místa vpichu bych doporučila vynechat či místo jen jemně hladit. Celkovou masáž u maséra či fyzioterapeuta bych doporučila až 4. den po aplikaci.

Bolest paže určitě do 3 - 7 dnů odezní i sama. Nicméně věřím, že tím, jak se ke svému tělu chováme, i co se týče takových maličkostí, mu dáváme najevo náš vztah. Pokud je respektující, jistě nám to bohatě vrátí. Proto poslouchat jej a dát na to, co říká, je stále tou nejlepší prevencí veškerých bolestí a onemocnění.

Zpět na přehled článků