I 5 minut denně může pomoci s pálením žáhy

Trpíte pálením žáhy po jídle? Už jste navštívili všechna vyšetření a nikde nic nenašli? Žádné léky nezabírají? Už jste zvážili návštěvu fyziotepeuta? Víte jak právě on může pomoci? Co vše může být jeho příčinou? A jaké cviky můžete cvičit sami doma? 

Co je reflux a jak vzniká

Gastroesofageální reflux – lidově také pálení žáhy - je porucha dolního jícnového svěrače, jehož funkcí je bránit návratu žaludečního obsahu z žaludku do jícnu. Tento svěrač si lze představit jako prstenec tvořený bránicí, která uzavírá přechod mezi jícnem a žaludkem. Právě bránice zde tedy hraje velmi důležitou roli. Při nedostatečném uzavírání tohoto svěrače dochází k dráždění jícnu žaludečními šťávami, někdy může způsobovat říhání či dokonce zvracení.

Reflux je častou funkční poruchou trávicího systému. Jeho příčina je většinou v orgánech - v jejich napětí či pozici, nebo ve špatné funkci bránice. Tohle je ovlivňováno především celkovým postavením těla nebo po-traumatickými stavy a zánětlivými změnami. Nicméně je to problém komplexní a důležité je brát v potaz také stresové zatížení, psychosomatické problémy, napětí fascií a svalů a v neposlední řadě také stravování daného jedince.

Když reflux způsobuje problémy jinde, než kde bychom to čekali

Nejde jen o samotné pálení žáhy - což je nepříjemný svíravý pocit za hrudní kostí, ale při nedostatečné funkci dolního jícnového svěrače může docházet také k dráždění dýchacích cest, což způsobuje chronický kašel či zahlenění. Reflux může být příčinou zánětů dýchacích cest a středouší, nebo může způsobovat astma - dokonce i u dětí. Reflux může být také příčinou zvýšené kazivosti zubů, zápachu z úst a podobně. Přitom samotné pálení žáhy jako takové se nemusí zároveň objevit, takže pravá příčina dechových obtíží je často překvapivá. 

Dalším příznakem projevujícím se na jiném místě mohou být dlouhodobé bolesti mezi lopatkami – a to především na levé straně, dále blokády 5.-7. žebra, které poznáte například bolestí v oblasti hrudní kosti nebo obtížným nádechem. Tyto blokády se pak mohou řetězit na další místa pohybového systému. Při vyšetření fyzioterapeutem jsou na pohmat citlivá určitá místa, která jsou v tzv. reflexním řetězci žaludku / dvanáctníku. Ta používáme k diagnostice a pro zjištění pravé příčiny obtíží. V našem centru se ale díváme na problém komplexně a hledáme společně s klientem návyky v jeho životě, které by mohly vést ke vzniku refluxu.

Jak mi může fyzioterapeut pomoci s léčbou refluxu

Fyzioterapie je často jedinou kauzální léčbou refluxu - tedy jedinou léčbou, která se zaměřuje na pravou příčinu. Sekundárně je možné léčit reflux pomocí léků, které například blokují uvolňování žaludečních kyselin (které nás dráždí a způsobují pálení) a tím nás nemá v jícnu co dráždit. Je ale důležité myslet na to, že tuto kyselinu máme v žaludku přirozeně z určitého ochranného důvodu. Proto při dlouhodobém užívání těchto léků může docházet k nežádoucímu ovlivnění imunity. Může docházet k častějším infekcím,  vzniku ekzémů či alergií, problémům s trávením, či k nevysvětlitelné únavě a podobně.

Existuje také možnost operačního řešení - tzv. fundoplikace žaludku, což je mechanické přetočení žaludku kolem jícnu. Účinnost této operace ale nebývá trvalá a potíže mají tendenci se po nějaké době vrátit.

Klíčovou metodou pro léčbu gastroesofageálního refluxu, kterou využíváme v Namao - mimo ájurvédy, psychosomatiky a celkové práce s klientem na snížení vlivu stresu na jeho tělo i duši, je tzv. viscerální terapie. Po konzultaci a vyšetření fyzioterapeutem následuje manuální terapie, při které jsou používány speciální hmaty zaměřené na protažení a uvolnění žaludku, dvanáctníku a tkání kolem nich. Důležité je ale zaměřit se na celé břicho, protože všechny orgány spolu úzce souvisí. Při přítomnosti jakékoliv jizvy je vhodné se věnovat také jejímu ošetření. Jelikož ačkoliv to tak na povrch nevypadá, je to dlouhý tunel vedoucí hluboko do tkání, který ovlivní jejich pohyblivost a následně zabraňuje optimálnímu pohybu orgánů, svalů i kloubů. V případě refluxu je vhodné také vyšetřit řetězení v pohybovém systému a následné využití mobilizačních a uvolňovacích technik. A konečně je důležitá práce s bránicí a bráničním dechem. 

Fyzioterapeut Vám pomůže sestavit cviky, které jsou právě pro Vás a Vaše tělo nejvhodnější. V Namau nabízíme také online programy s návodnými video-ukázkami, podle kterých se může člověk řídit a nemusí si tak žádné cviky z terapie pamatovat. Kromě samotné fyzické stránky se soustředíme na psychosomatiku a naší filosofií je holistický pohled na člověka. Hledáme pravou příčinu a bereme v potaz všechny faktory, které mohly k problému přispět. 

Jak může špatné držení těla způsobit reflux, proč je důležité cvičit když mě pálí žáha

Jak jsem již zmínila, vznik refluxu úzce souvisí s bránicí, jejíž svalová vlákna vytváří dolní jícnový svěrač. Při její nedostatečné funkci dochází k vracení žaludečního obsahu. Funkcí bránice je také to, aby bránila orgánům břišní dutiny stoupat nahoru do hrudní dutiny, a má také funkci dechovou a stabilizační. Spolu s dalšími svaly se podílí na stabilizaci páteře při jakémkoliv pohybu. Já jsem bránicí fascinovaná a ze zkušenosti vím, že je velmi důležité s ní pracovat

Zda a kdy se pálení žáhy projeví, záleží na poloze těla – ačkoliv někdy můžete od lékařů slyšet doporučení spát ve zvýšené poloze, tak právě vleže se reflux objevuje nejméně často, protože na bránici nejsou kladeny vysoké nároky. Proto nás reflux trápí nejčastěji při vyšších pozicích – v sedě, nebo ve stoje.

Je důležité, abychom dokázali správně využívat stabilizační, dechovou i svěračovou funkci bránice zároveň. Tohle je možné trénovat pravidelným cvičením, pohybem a dýcháním. Takové cviky vám nejlépe doporučí právě fyzioterapeut. Je dobré se svěřit do jeho rukou, jelikož jeho cviky budou šité na míru potřebám Vašeho těla. Pomůže Vám je nacvičit tak, abyste si pak doma byli jistí, že je cvičíte správně. I 5 minut takového cvičení dokáže udělat v léčbě pálení žáhy zázraky.

Máte pocit, že by Vaše problémy mohly souviset s refluxem? Obraťte se na fyzioterapeuta nebo terapeutické zařízení, kde se touto problematikou zabývají a především kde hledají příčinu, uvažují o Vás a celé problematice v kontextu.

Článek vyšel na serveru Vitalia.

Zpět na přehled článků